Czym jest lokata rentierska?

lokata rentierska

W dalszym ciągu znaleźć możemy atrakcyjne produkty, które nie tylko pozwolą nam na zachowanie wartości nabywczej naszego kapitału, ale również dadzą niewielki ale bezpieczny dochód. W tej kategorii z pewnością wymienić można lokaty rentierskie.

Dla kogo?
Lokaty rentierskie są specjalnym produktem oferowanym przez banki osobom co najmniej średnio zamożnym. Zazwyczaj minimalny próg wejścia w tego typu produkty wynosi kilkadziesiąt tysięcy złotych, musimy więc posiadać spore oszczędności by korzystać z tego typu rozwiązania. Jest to jednak idealne rozwiązanie dla majętnych osób chcących zdywersyfikować swój portfel inwestycyjny lub też dla tych, którzy cenią sobie regularne dochody odsetkowe i chcą się z nich utrzymać.

Terminy wypłaty odsetek
Szczególna konstrukcja tego produktu sprawia, że naliczane nam odsetki są często nieco wyższe od tych dostępnych przy innych produktach oszczędnościowych, w tym na tradycyjnych lokatach bankowych: http://www.finansowo.priv.pl/rachunki-bankowe/potega-oszczedzania-procent-skladany/. Jednak lokaty rentierskie wyróżnia coś innego – odsetki naliczane są tam okresowo i automatycznie wypłacane na nasze konto bankowe. Standardem jest wypłacanie naliczanych odsetek raz na kwartał, jednak podczas negocjacji z bankiem możemy wynegocjować inne terminy – na przykład raz na miesiąc czy raz na pół roku. Jeśli jednak zdecydowalibyśmy się na wypłatę odsetek raz na rok, to lepszym rozwiązaniem okazać się mogą zwykłe, roczne, odnawialne lokaty terminowe.

Czas trwania umowy
W wielu przypadkach olbrzymią różnicą w porównaniu ze zwykłymi lokatami bankowymi jest też czas jej trwania. Najczęściej zawierane umowy trwają kilka lat, standardem są produkty oszczędnościowe trwające pięć lub dziesięć lat. Jeśli więc jesteśmy zdecydowani na tak długie powierzenie pieniędzy bankowi w zamian za okresowe wypłaty odsetek – lokaty rentierskie są idealnym rozwiązaniem dla nas.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *