Kredyty bez BIK – czy istnieją?

Pytania w rodzaju „czy istnieją kredyty bez BIK” zadawane są wyszukiwarkom internetowym oraz finansowym doradcom internetowym bardzo często. Niektórym z pytających tak zapewne chodzi o to, czy w banku można uzyskać kredyt bez sprawdzenia kredytobiorcy w BIK czyli w Biurze Informacji Kredytowej. Otóż z całą pewnością nie, nie ma takiego banku który nie sprawdzałby potencjalnych kredytobiorców w BIK. Wiem, sam nieraz widziałem w internecie reklamę z hasłem „banki bez BIK” ale zapewniam, że chodziło o pożyczki pozabankowe czyli z parabanków a nie z banków.

A pożyczki pozabankowe – czy są bez BIK? Niektóre owszem, tak a może i wszystkie do pewnego stopnia. Chodzi o to, że być może niektóre parabanki też sprawdzają w BIK (nie jest to prawda, że nie mogą) ale tę ich – parabankową weryfikację BIK przechodzi pozytywnie wiele osób które nie przeszły(by) weryfikacji BIK dokonanej przez banki. Parabanki oferujące pożyczki pod hasłem „kredyty bez BIK” nastawiają się na kredytowanie właśnie tych klientów którzy w ocenie banku nie posiadają wystarczającej zdolności kredytowej – mają nie dość pozytywną historię kredytową w BIK. Natomiast jak chodzi o parabanki czyli firmy pożyczkowe nie będące bankami, to nawet te które informują że dokonują weryfikacji w BIK, w rzeczywistości interesują się raczej tylko aktualnym stanem zobowiązań kredytowych klienta a nie jego historią kredytową. W przeciwieństwie do banków które sprawdzają też czy w przeszłości klient nie miał aby opóźnień w spłacie kredytów i ślady takich opóźnień mogą go zdyskwalifikować jako kredytobiorcę.

Poza tym, niesprawdzanie w BIK nie jest aż takie ryzykowne dla firmy pożyczkowej jak niesprawdzanie dochodów a i takie pożyczki są dostępne na rynku tzn. właśnie bez sprawdzania dochodów. Są to szczególnie niewielkie chwilówki przez internet zaciągane. Zagadkowa natomiast, przynajmniej dla mnie, jest pożyczka Provident o której krążą wieści że jest nie tylko że bez Bik ale i (choć firma oficjalnie zaprzecza) bez sprawdzania dochodów: http://kredytowo.info.pl/pozyczka-provident-na-gebe/ co jeżeli tak naprawdę jest, to się w głowie nie mieści. Może ktoś to potwierdzić? Zapraszam do skomentowania poniżej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *